Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
w Zielonej Górze
I. INFORMACJA OGÓLNA
Adres zespołu:
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Wyspiańskiego 15a
65-036 Zielona Góra
Przewodniczący Zespołu - Stanisława Fórmanowicz tel. 068/456 76 80
email : orzecznictwo@tlen.pl
Punkt informacyjny - tel. 068/456 76 81
Obsługa administracyjna Zespołu - tel. 068/456 76 82
Godziny pracy urzędu: - 7.00 – 15.00
Godziny załatwiania interesantów: - 9.00 – 14.00
Uwaga !
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Zielonej Górze uprzejmie informuje, że od stycznia 2011 r. nastąpiła zmiana administratora przetwarzającego dane w Elektronicznym Krajowym Systemie Informatycznym Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności w wojewódzkich i powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności w całej Polsce.
W związku z powyższym mogą wystąpić zakłócenia w pracy zespołu, o wszystkich problemach informowane jest na bieżąco Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.
Za ewentualne utrudnienia powstałe z przyczyn niezależnych od zespołu przepraszamy.
Informujemy niniejszym, że:
· z dniem 1 stycznia 2010 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 224, poz. 1803)
- ogłoszone w Dzienniku Ustaw z dnia 30 grudnia 2009 r. rozporządzenie
· z dniem 1 stycznia 2010 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u dzieci w wieku do 16 roku życia (Dz. U. Nr 226, poz. 1829)
– ogłoszone w Dzienniku Ustaw z dnia 31 grudnia 2009 r. rozporządzenie
Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 oraz 23 grudnia 2009r. w załączeniu.
Podstawa prawna
Postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności regulują następujące przepisy:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 roku w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz. U. Nr 17, poz. 162),
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 139, poz. 1328).
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności orzeka o niepełnosprawności do celów pozarentowych.
II. RODZAJE WNIOSKÓW:
Przez Zespół rozpatrywane są trzy rodzaje wniosków o wydanie orzeczenia:
- orzeczenia o niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16 roku życia,
- orzeczenia o stopniu niepełnosprawności osób, które ukończyły 16 rok życia,
- orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień osób posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy.
Zespół orzeka na wniosek:
- osoby zainteresowanej
- przedstawiciela ustawowego tej osoby.
Wniosek można również złożyć za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Ośrodka Pomocy Społecznej – wówczas osoba zainteresowana albo jej przedstawiciel ustawowy musi wyrazić pisemną zgodę na złożenie wniosku w jej imieniu.
Do wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy dołączyć:
Dokumentację medyczną (kserokopie) oryginały do wglądu celem uwierzytelnienia składanych kopii dowodów leczenia, w tym oryginał zaświadczenia lekarskiego opisujący stan zdrowia, wydany nie wcześniej niż 30 dni przed dniem złożenia wniosku, oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności.
Do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności należy dołączyć:
Oryginał zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia, wydany nie wcześniej niż 30 dni przed złożeniem wniosku, oryginał informacji o zakresie opieki i pielęgnacji sprawowanej nad dzieckiem przez osobę ubiegającą się o zasiłek pielęgnacyjny, dokumentację medyczna: kserokopie (dowody leczenia stanowią karty informacyjne leczenia szpitalnego, zaświadczenia lekarskie, wyniki badań w zależności od rodzaju schorzenia EKG, rtg, opis do rtg, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności dziecka np. ocena psychologiczna, kserokopię orzeczenia w przypadku gdy jest to kolejna komisja dziecka.
Do wniosku o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień należy dołączyć:
Dokumentację medyczną (kserokopie), kserokopię orzeczenia o inwalidztwie (KIZ) lub niezdolności do pracy (ZUS) oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie wskazań do ulg i uprawnień.
Według aktualnego stanu prawnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i niepełnosprawności zawierają następujące wskazania:
- Odpowiedniego zatrudnienia uwzględniającego psychofizyczne możliwości osoby
- Szkolenia, w tym specjalistycznego:
- Zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej
- Uczestnictwa w terapii zajęciowej
- Zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie osoby:
- Korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji tj. korzystania z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki
- Konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji
- Konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie leczenia rehabilitacji i edukacji
- Spełniania przez osobę przesłanek określonych w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym – do uzyskania karty parkingowej
- Spełnienia przez osobę przesłanek określonych w ustawie z dnia 8.10.2004 r. o zmianie ustawy o dodatkach mieszkaniowych (DZ. U. Nr 240, poz. 2406) – niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju
- Inne
III. ORZEKANIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Stopnie niepełnosprawności:
1/ znaczny
2/ umiarkowany
3/ lekki
Po nowelizacji ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (ustawą z dnia 20 grudnia 2002r.) podstawowym warunkiem zaliczenia osoby do danego stopnia niepełnosprawności jest naruszenie sprawności organizmu oceniane pod katem jego wpływu na zdolność bądź niezdolność do pracy oraz na ograniczeniu w zdolności do samodzielnej egzystencji.
Znaczny stopień niepełnosprawności .
Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
Lekki stopień niepełnosprawności.
Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności jaka wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mającą ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy nie zapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji sanitarnej o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Niepełnosprawność osób w wieku do 16 roku życia.
Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych jeżeli:
- mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu,
- naruszona sprawność powoduje konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.
Szczegółowa regulacja:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 roku w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia.
Osoby posiadające ważne orzeczenia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 62, oraz orzeczenia o niezdolności do pracy, o których mowa w art. 62, oraz orzeczenia o niezdolności do pracy, o których mowa w art. 5 (orzeczenia lekarza ZUS), mogą składać do zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań, dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.
Tu zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie. Od orzeczenia nie służy odwołanie.
IV. INSTYTUCJE ORZEKAJĄCE
Zespoły orzekające o niepełnosprawności to:
1/ powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności - jako pierwsza instancja
2/ wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako druga instancja.
V. POSTĘPOWANIE ODWOŁAWCZE
Odwołanie od orzeczenia Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przysługuje do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w terminie 14 dni od daty doręczenia. Odwołanie składa się za pośrednictwem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który orzeczenie wydał.
Od orzeczenia wydanego przez wojewódzki zespół przysługuje odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem organu, który wydał orzeczenie, tj. Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Postępowanie w sprawie odwołań jest wolne od kosztów i opłat sądowych.
VI. SYMBOLE PRZYCZYN NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień odzwierciedla rozpoznanie choroby, która powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ogranicza wykonywanie czynności życiowych i aktywności społecznej.
Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden, ale nie więcej niż trzy symbole przyczyn niepełnosprawności, które wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.
Aktualne symbole przyczyny niepełnosprawności:
Od 01 stycznia 2010 roku na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2009 r. (Dz. U. Nr 224, poz. 1803 z dnia 30 grudnia 2009 r. obowiązują następujące symbole przyczyny niepełnosprawności:
01-U - upośledzenia umysłowe,
02-P - choroby psychiczne,
03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu,
04-O - choroby narządu wzroku,
05-R - upośledzenia narządu ruchu,
06-E - epilepsja,
07-S - choroby układu oddechowego i krążenia,
08-T - choroby układu pokarmowego,
09-M - choroby układu moczowo-płciowego,
10-N - choroby neurologiczne,
11-I - inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego,
12-C - całościowe zaburzenia rozwojowe.
VII. LEGITYMACJA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ
Uwaga !
Uprzejmie informujemy, że
od 01 stycznia 2010 roku na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2009 r. (Dz. U. Nr 224, poz. 1803 z dnia 30 grudnia 2009 r. legitymacje dokumentujące niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności wydawane są wyłącznie na podstawie wydanych orzeczeń przez powiatowe lub wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.
Legitymacje dokumentujące niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności wydawane są wyłącznie na podstawie:
• wydanych orzeczeń o niepełnosprawności,
• wydanych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności,
• wydanych orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 97 Nr 123, poz. 776 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U.03 Nr 139, poz. 1328 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 roku w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności w wieku do 16 roku życia (Dz. U. 02 Nr 17 poz. 162 z późn. zm.)
Orzeczenie o przyznaniu któregoś ze stopni niepełnosprawności jest podstawą korzystania z ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym. Potwierdzeniem posiadania orzeczenia jest legitymacja osoby niepełnosprawnej.
Wniosek o wydanie legitymacji osoba zainteresowana składa we właściwym do jej miejsca zamieszkania Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności dziecka Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wystawia legitymację dokumentującą niepełnosprawność.
Przypadku orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień osoby, która ukończyła 16 rok życia, Powiatowy Zespół wystawia legitymację dokumentującą stopień niepełnosprawności.
Na wniosek osoby, która uzyskała orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub przedstawiciela ustawowego dziecka w legitymacji wpisuje się symbol przyczyny niepełnosprawności, jeśli może to ułatwić danej osobie korzystanie z należnych ulg i uprawnień.