logo
Wersja dla niedowidzących
  Powiatowy Urząd Pracy Zielona Góra
      
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 POWIATOWY URZĄD PRACY
minus DANE ADRESOWE
minus ZAKRES DZIAŁALNOŚCI
minus STATUT
plus ORGANIZACJA URZĘDU
minus REGULAMIN ORGANIZACYJNY URZĘDU
plus INFORMACJE
minus SZKOLENIA
minus Druki do pobrania
minus EURES
minus Centralna Baza Ofert Pracy
minus e-Urząd (usługi elektroniczne)
plus ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
minus OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
minus Deklaracja dostępności
minus Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego
 OGŁOSZENIA
 OFERTY PRACY W URZĘDZIE
minus FILIA SULECHÓW - POŚREDNIK PRACY - STAŻYSTA - 1 osoba
minus INFORMACJA O WYNIKACH NABORU - FILIA SULECHÓW - POŚREDNIK PRACY - STAŻYSTA - 1 osoba
 PRAWO PRACY
 Sprawy do załatwienia
 Wzory dokumentów
 Podział administracyjny kraju
 Urzędy pracy w Polsce
 Urzędy skarbowe w Polsce
A A A


USŁUGI SZKOLENIOWE


·        UDZIAŁ W SZKOLENIU
·        FINANSOWANIE KOSZTÓW EGZAMINÓW ORAZ KOSZTÓW UZYSKANIA LICENCJI
·        POŻYCZKA NA SFINANSOWANIE KOSZTÓW SZKOLENIA
·        FINANSOWANIE KOSZTÓW STUDIÓW PODYPLOMOWYCH
 
 
SZKOLENIA
 
SZKOLENIA są to pozaszkolne zajęcia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy, w tym umiejętności poszukiwania zatrudnienia
 
Przy kierowaniu na szkolenie obowiązuje zasada równości, w korzystaniu ze szkoleń bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne lub przynależność związkową.
 
Na szkolenie może zostać skierowana osobabezrobotna, osoba pobierająca rentę szkoleniową lub żołnierz rezerwy w przypadku:
1)      braku kwalifikacji zawodowych;
2)      konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji w związku z brakiem propozycji odpowiedniej pracy;
3)      utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie;
4)      braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.
 
Skierowanie na szkolenie powinno być poprzedzone określeniem przez doradcę zawodowego powiatowego urzędu pracy predyspozycji do wykonywania zawodu, który uzyskują w wyniku szkolenia. W uzasadnionych przypadkach szkolenie może być poprzedzone skierowaniem na badania specjalistyczne finansowane z Funduszu Pracy.
 
FORMY SZKOLEŃ
 
SZKOLENIA GRUPOWE organizowane są przez powiatowy urząd pracy zgodnie z planem szkoleń obowiązującym w danym roku.
 
SZKOLENIA INDYWIDUALNE można wybrać z oferty rynkowej, jednak koszt takiego szkolenia nie może przekroczyć 200% przeciętnego wynagrodzenia. Osoba bezrobotna może zostać skierowana na wskazane przez siebie szkolenie w przypadku jeśli uprawdopodobni, że szkolenie to zapewni uzyskanie odpowiedniej pracy lub podjęcie działalności gospodarczej. Należy wówczas złożyć wniosek wraz z dokumentem stanowiącym uprawdopodobnienie uzyskania odpowiedniej pracy lub podjęcia działalności gospodarczej w formie:
a)      oświadczenia przyszłego pracodawcy o zamiarze powierzenia tej osobie odpowiedniej pracy lub
b)      oświadczenia o zamiarze podjęcia działalności gospodarczej,
c)      innej, ustalonej przez powiatowy urząd pracy.
 
W przypadku, gdy osoba bezrobotna będzie chciała odbyć szkolenie w konkretnej instytucji szkoleniowej, powinna także dołączyć do wniosku ofertę szkoleniową z wybranej instytucji, która posiada wpis do rejestru instytucji szkoleniowych prowadzony przez wojewódzki urząd pracy. Zaświadczenie powinno zawierać: nazwę i termin trwania szkolenia, ilość godzin dydaktycznych objętych programem szkolenia, program oraz koszt szkolenia.
 
O sposobie rozpatrzenia wniosku urząd informuje w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Wniosek w całości niewypełniony i bez wymaganych załączników nie podlega rozpatrzeniu. Nie istnieje możliwość sfinansowania kosztów szkolenia jeżeli osoba rozpoczęła szkolenie bez otrzymania skierowania z urzędu.
 
Koszty szkoleń finansowanych z Funduszu Pracy nie mogą przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę na jedną osobę w okresie kolejnych trzech lat.
 
 
CZAS TRWANIA SZKOLENIA
 
Szkolenie dla osób bez kwalifikacji zawodowych może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem do 24 miesięcy.
Szkolenie w przypadku konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji bądź utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem do 12 miesięcy.
 
 
 
 
INFORMACJA O PRAWACH I OBOWIAZKACH ZWIĄZANYCH Z UCZESTNICTWEM W SZKOLENIU

I. Uprawnienia osoby kierowanej na szkolenia
  1. Bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany przez Powiatowy Urząd Pracy przysługuje dodatek szkoleniowy, a osobie do 25 roku życia stypendium szkoleniowe. Prawo do dodatku szkoleniowego i stypendium szkoleniowego przysługuje z dniem rozpoczęcia szkolenia i ustaje z dniem jego zakończenia. Wysokość dodatku szkoleniowego wynosi miesięcznie 20% zasiłku /art. 41/,
    a wysokość stypendium szkoleniowego wynosi miesięcznie 40% zasiłku /art. 52/. Za dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w zajęciach szkoleniowych - dodatek szkoleniowy i stypendium szkoleniowe nie przysługuje.
  2. Bezrobotny zachowuje prawo do zasiłku, stypendium lub dodatku szkoleniowego za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, za który na podstawie odrębnych przepisów pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia lub przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.
  3. Dodatek szkoleniowy nie przysługuje bezrobotnemu, jeżeli w okresie odbywania szkolenia przysługuje mu z tego tytułu stypendium, dieta lub innego rodzaju świadczenia pieniężne w wysokości równej lub wyższej niż dodatek szkoleniowy.
  4. Osobom skierowanym na szkolenia przysługuje odszkodowanie od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w związku ze szkoleniem oraz w drodze do miejsca szkolenia i z powrotem.
  5. Osobie skierowanej na szkolenie, odbywające się poza miejscem zamieszkania, starosta może dokonywać, przez okres do 12 miesięcy, zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca szkolenia.
  6. Osobie skierowanej na szkolenie, starosta może dokonać, przez okres do 12 miesięcy, zwrotu kosztów zakwaterowania i wyżywienia w przypadku odbywania szkolenia poza miejscem zamieszkania, a czas dojazdu na szkolenia i powrotu wynosi łącznie ponad 3 godziny dziennie, jeżeli wynika to z umowy zawartej z instytucją szkoleniową.
 
II. Obowiązki osoby kierowanej na szkolenie
„Bezrobotny” zobowiązuje się do:
  1. Regularnego uczęszczania na zajęcia, systematycznego realizowania programu i przestrzegania regulaminu obowiązującego w jednostce szkoleniowej.
  2. Każdorazowego, pisemnego usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach szkoleniowych poprzez przedłożenie odpowiedniego dokumentu w terminie 3 dni od daty jego wystawienia.
  3. Ukończenia szkolenia w terminie przewidzianym w harmonogramie i przystąpienia do egzaminu końcowego (jeżeli taki wystąpi).
  4. Przedstawienia w PUP świadectwa ukończenia szkolenia w terminie 7 dni od daty otrzymania.
  5. Zawiadomienia w ciągu 7 dni PUP o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zaistnienia innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku lub prawa do dodatku czy stypendium szkoleniowego /art.74/.
  6. Zwrotu kosztów szkolenia w przypadku nieukończenia szkolenia z własnej winy, chyba że powodem nieukończenia szkolenia będzie podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w okresie jego trwania /art. 41 ust. 6/. Na koszt szkolenia składa się /art. 2 ust. 12/:
a)      uprzednio uzgodniona należność przysługująca instytucji szkoleniowej,
b)      koszt ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków,
c)      koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, jeżeli szkolenie odbywa się w miejscowości innej niż miejsce zameldowania stałego lub czasowego,
d)     koszty badań lekarskich i psychologicznych wymaganych w przepisach odrębnych,
e)      koszty egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu.
  1. Wypełnienia ankiety oceniającej szkolenie.
 
Skutki odmowy udziału w szkoleniu:
Bezrobotny, który odmówił bez uzasadnionej przyczyny udziału w szkoleniu, zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego na okres 90 dni /art. 33 ust 4 pkt 3/.
 
 
SZKOLENIE OSÓB POSZUKUJĄCYCH PRACY
 
 
Urząd może sfinansować koszty szkolenia poszukującego pracy skierowanego na szkolenie, który:
·         jest w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy;
·         jest zatrudniony u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji;
·         otrzymuje świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach;
·         uczestniczy w indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej.
 
FINANSOWANIE EGZAMINÓW I LICENCJI
 
 
Na wniosek bezrobotnego urząd pracy może sfinansować do wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia koszty egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu.
 
 
 O sfinansowanie kosztów egzaminu lub uzyskania licencji może ubiegać się osobabezrobotna w przypadku:
1)      braku kwalifikacji zawodowych;
2)      konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji w związku z brakiem propozycji odpowiedniej pracy;
3)      utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie;
4)      braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.
 
Ponadto bezrobotny musi uprawdopodobnić, że egzamin ten zapewni uzyskanie odpowiedniej pracy lub rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Należy wówczas złożyć wniosek wraz z dokumentem stanowiącym uprawdopodobnienie uzyskania odpowiedniej pracy lub podjęcia działalności gospodarczej w formie:
a)      oświadczenia przyszłego pracodawcy o zamiarze powierzenia tej osobie odpowiedniej pracy lub
b)      oświadczenia o zamiarze podjęcia działalności gospodarczej;
c)      dokument zawierający informację o nazwie, terminie i koszcie egzaminu lub uzyskania licencji.
O sposobie rozpatrzenia wniosku urząd informuje w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Wniosek w całości niewypełniony i bez wymaganych załączników nie podlega rozpatrzeniu.
 
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku urząd pracy zawiera umowę o refundację sfinansowania kosztów egzaminu lub uzyskania licencji określającą w szczególności:
1) nazwę i termin egzaminu lub uzyskania licencji oraz nazwę i adres instytucji egzaminującej lub instytucji wydającej licencję,
2) kwotę sfinansowania kosztów egzaminu lub uzyskania licencji,
3) finansowanie kosztów egzaminu lub uzyskania licencji w formie bezpośredniej wpłaty przez powiatowy urząd pracy na konto instytucji egzaminującej lub wydającej licencję,
4) zobowiązanie bezrobotnego do zwrotu poniesionych kosztów w przypadku rezygnacji
z przystąpienia do egzaminu lub ubiegania się o uzyskanie licencji,
5) zobowiązanie bezrobotnego do powiadomienia powiatowego urzędu pracy o wynikach egzaminu lub uzyskanej licencji i przedłożenia dokumentu potwierdzającego zdanie egzaminu lub uzyskanie licencji.
 
Refundacja następuje po złożeniu:
- faktury lub kserokopii dowodu wpłaty (potwierdzonej ze zgodnością z oryginałem) opłaty egzaminacyjnej,
- kserokopii dokumentu potwierdzającego pozytywne zaliczenie egzaminu.
 
 
 
POŻYCZKA SZKOLENIOWA
 
 
Powiatowy Urząd Pracy w celu umożliwienia podjęcia zatrudnienia wymagającego szczególnych kwalifikacji, może na wniosek bezrobotnego lub żołnierza rezerwy udzielić pożyczki na sfinansowanie kosztów szkolenia, podejmowanego bez skierowania urzędu pracy.
Pożyczka jest skierowana do osób bezrobotnych, które:
- nie posiadają uprawdopodobnienia zatrudnienia od pracodawcy po zakończeniu szkolenia;
- są zainteresowani specjalistycznym szkoleniem o wysokich kosztach, nie organizowanym
w trybie grupowym przez urząd pracy.
 
Pożyczka szkoleniowa może być przeznaczona na:
- pokrycie kosztów szkolenia przysługujących instytucji szkoleniowej,
- koszt ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków,
- koszt przejazdu lub zakwaterowania, jeżeli szkolenie odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zameldowania bezrobotnego,
-koszt wymaganych badań lekarskich i psychologicznych,
-koszt egzaminów umożliwiających uzyskanie określonych uprawnień zawodowych.
 
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku sporządza się umowę, która określa
w szczególności:
- kwotę pożyczki szkoleniowej,
- nazwę i termin szkolenia oraz nazwę i adres instytucji szkoleniowej realizującej szkolenie,
- plan spłaty rat pożyczki szkoleniowej,
- zobowiązanie do wydatkowania pożyczki szkoleniowej na cele określone w umowie,
- zobowiązanie do powiadomienia powiatowego urzędu pracy o podjęciu i zakończeniu szkolenia finansowanego z pożyczki szkoleniowej oraz przedstawienia dokumentów umożliwiających rozliczenie tej pożyczki.
 
Pożyczka jest nieoprocentowana, a okres jej spłaty nie może przekroczyć 18 miesięcy od ustalonego w umowie dnia zakończenia szkolenia.
 
Bezrobotny jest zobowiązany do przedstawienia powiatowemu urzędowi pracy dokumentu potwierdzającego ukończenie szkolenia oraz dokumenty umożliwiające rozliczenie pożyczki szkoleniowej.
 
Wysokość pożyczki szkoleniowej nie może przekroczyć 400% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy.
 
 
W przypadku wykorzystania pożyczki na cele inne niż określone w umowie, niepodjęcia lub nieukończenia szkolenia pożyczka podlega bezzwłocznemu zwrotowi w całości, wraz
z odsetkami ustawowymi. Odsetki ustawowe ustala się także od kwoty pożyczki niespłaconej
w terminie.
 
 
STUDIA PODYPLOMOWE
 
 
 
Na wniosek bezrobotnego urząd pracy może sfinansować koszty studiów podyplomowych do wysokości 75%, jeżeli bezrobotny uprawdopodobni, że ukończenie danych studiów zapewni uzyskanie odpowiedniej pracy.
 
Dofinansowanie studiów podyplomowych przysługuje osobie bezrobotnej, która:
- posiada wyższe wykształcenie, pozwalające na podjęcie studiów podyplomowych,
-złożyła wniosek i uzyskała zgodę na dofinansowanie przed podjęciem studiów podyplomowych zawierający:
- uprawdopodobnienie zatrudnienia od pracodawcy,
- zaświadczenie z uczelni potwierdzające kierunek studiów podyplomowych, termin ich realizacji oraz wysokość opłaty.
 
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku zawiera się umowę trójstronną pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy, bezrobotnym oraz pracodawcą deklarującym zatrudnienie, która określa w szczególności:
- nazwę i termin realizacji studiów podyplomowych oraz nazwę i adres organizatora studiów podyplomowych,
- kwotę dofinansowania kosztów studiów podyplomowych,
- dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych w formie bezpośrednich wpłat na konto organizatora studiów podyplomowych,
- termin podjęcia zatrudnienia po ukończeniu studiów podyplomowych
- zobowiązanie do zwrotu dofinansowania kosztów studiów podyplomowych w przypadku nieukończenia lub przerwania studiów podyplomowych z winy bezrobotnego.
 
 
 
Bezrobotny jest zobowiązany do przedstawienia powiatowemu urzędowi pracy dokumentu potwierdzającego kontynuacje studiów podyplomowych lub dyplom ukończenia tych studiów.
 
 
 
 
Informacje o szkoleniach znajdują się również na tablicach w tut. Urzędzie.
Bliższych informacji na temat szkoleń można uzyskać w pok. Nr 9, lub pod numerem telefonu (068)4565658
 

Baza danych o standardach kwalifikacji zawodowych i modułowych programach szkoleń:
http://www.standardyiszkolenia.praca.gov.pl

Osoba, która wytworzyła informację: Ewa Kuzak-Plekaniec
Osoba, która odpowiada za treść: Ewa Kuzak-Plekaniec
Osoba, która wprowadzała dane: Jarosław Ostrowski
Data wytworzenia informacji: 2008-03-03 13:57:20
Data udostępnienia informacji: 2008-03-03 13:57:20
Data ostatniej aktualizacji: 2008-09-02 07:58:55

Wersja do wydruku...

corner   corner